Volný čas    
         
   

Historie a osídlení Prachovských skal.

Prachovské skály byly osídleny již v mladší době kamenné (neolitu), tj. v 6.-4. tisíciletí př.n.l.

Další osídlení je zaznamenáno v pozdní době kamenné (eneolitu), tj. v 5.-3. tisíciletí př.n.l.

V období mladší doby bronzové až starší doby železné (1200-550 př.n.l.) se v jižních a západních částech skal usadil lid s kulturou popelnicových polí.

V 6.století n.l. se v jihovýchodním obvodu skal začali usazovat Slované a v průběhu 7.-9.století si budovali i mohutná opevnění, jehož zbytky valů jsou dodnes patrné v okolí Turictické chaty a v místě bývalého hotelu Český ráj na Prachově. Centrum hradiště se nalézalo v okolí dnešního hotelu Skalní město a po zániku hradiště se zde ve středověku rozkládala ves Přední Moravsko.

Na severozápadním okraji Prachovských skal (u obce Pařezská Lhota) se nacházejí zbytky skalního hradu Pařez, který vznikl ve druhé polovině 14.století a zanikl zhruba po 100 letech.

Prachovské skály mají tři základní, dobře značené prohlídkové trasy, na kterých uvidíte všechny významné vyhlídky Prachovských skal, tzv. pohled na Skalní město. Perlou a zároveň dominantou Skalního města je Prachovská Jehla s Čapkou, Drážďanská a Americká věž, Mnich, Madona s děťátkem a další skalní věže, dobře viditelné z Vyhlídky Míru nebo z Vyhlídky českého ráje. Vaší pozornosti by neměla ujít ani Císařská chodba, nazvaná podle návštěvy císaře Františka I. v roce 1833.

V místě zvaném Malá Fortna uvidíte ve skalní stěně Žižkův medailon a v oblasti Babince je pamětní deska Vojty Náprstka. Nedaleko této desky je i zajímavý skalní útvar - vyhlídka Šikmá věž.
© foto: Vratislav Fridrich, http://www.prachov.estranky.cz/


Výlety do okolí.

Různorodá krajina přírodní rezervace Prachovské skály je svými terény vyhledávána hlavně turisty.

Sportovní využití je široké. Pro cykloturisty jsou zde vyznačené cyklotrasy, ideální podmínky pro pěší turistiku, mimořádně atraktivní horolezecké terény, rybaření, houbařský ráj aj.

Nedaleké, cca 500m vzdálené koupaliště Pelíšek, anebo 3 km vzdálené Jinolické rybníky zpříjemní horké letní dny.

Výlety do okolí nabízejí prohlídku hradu Kost, Trosky, města pohádek Jičín, zámku Humprecht u Sobotky, zámku Valdštejn a dalších historických pamětihodností.

I v zimním období nezapře své romantické kouzlo při procházce zasněženou krajinou Českého ráje.